Hiina majandus tegi kvartaalses lõikes viimase kuue aasta kõige kehvema tulemuse, mis paneb Hiina poliitikategijad kõvasti kukalt kratsima, mida ette võtta, et majandust elavdada, kirjutab Financial Times.

- Hiina töölised ehitusplatsil
- Foto: epa
Tänavu aasta esimeses kvartalis kasvas Hiina SKT 0,7% võrreldes 2014. aasta sama ajaga. Tegu on kõige kehvema tulemusega alates 2009. aastast.
Kuna Hiina plaanib ümber planeerida oma majanduskasvu mudelit, nähakse majandustulemuste halvenemist seetõttu ka vältimatu tagajärjena. Hiina uus majandusmudel püüab panustada sisetarbimisele ning teenustele. Eelmisel kuul teatas Hiina peaminister Li Keqiang, et riik ootab tänavuse aasta majanduskasvuks 7%.
NBSi kõneisik Sheng Laiyun lausus, et majanduskasvu vähenemist oligi oodata. „Kuna majandus siseneb nii-öelda uude normaalsusesse, on majanduskasvu alanemine struktuurseid ümberkorraldusi ning muutmist silmas pidades hea.“
Siiski, Hiina poliitikategijad tahavad majanduskasvu vähenemist kontrolli all hoida, kuna see võib kiiresti tõsta töötuse määra ning ohustada finantsstabiilsust.
Hiina keskpank on alates novembrist intressimäärasid kahel korral langetanud, et stimuleerida laenamist. Siiski on ettevõtete huvi jäänud üsna külmaks, kuna lõppnõudlus on vähene ning ettevõtetel on juba üsna suur laenukoormus.
JPMorgani analüütik Zhu Haibin lausus, et suure üllatusena on Hiina tööstustootmine väga nõrk. „Samas teenustesektor saab hästi hakkama,“ lisas ta. „Kui vaadata asja positiivse külje pealt, siis näitab see, et majanduse tasakaalustamine jätkub. Samas tähendab see lühiajalisi riske ja need puudutavad eeskätt tootmist ning kinnisvarasektorit,“ märkis Haibin.